چطور باید جست‌وجوی شغلی‌تان را به‌طور مؤثر انجام دهید؟

در حالی که «سرنوشت» در زندگی وجود دارد اما باید به‌خاطر داشت که حرفه و شغل از زمان و فرصت تأثیرپذیر است. با صرف وقت، برنامه‌ریزی و سپس به دست‌آوردن فرصت‌های بزرگ پاداش‌های بزرگی را در مسیر زندگی شغلیتان به دست می‌آورید. در شرایطی که فرصت شغلی تازه‌ای به‌دست می‌آورید، غیرمعمول نیست که وضعیت کاری جدیدتان با زندگی خانوادگی تداخل داشته باشد. در این میان، پیگیری اهداف فردی‌تان دشوار می‌شود و برنامه‌ریزی برای آن از هفته‌ها پیش به طول می‌انجامد. بیشتر افراد با دیدن این دشواری‌ها، دست از جست‌وجو و تغییر شغل برمی‌دارند و ناامید می‌شوند.

اگر می‌خواهید شغلتان را تغییر دهید و فرصت شغلی بهتری را پیدا کنید، اما وقتی را برای اختصاص‌دادن به آن ندارید؛ نگران نباشید. چند مرحله ساده وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها به هدفتان برسید.

این موضوع  به دو بخش قبل از شروع جست‌وجوی کار و پس از آن تقسیم میشود؛

* قسمت اول: قبل از شروع جست‌وجوی کار

۱. به‌تعویق انداختن گزینه خوبی نیست

بیایید صادق باشیم، هر زمانی که با بی‌تمرکزی صرف شود، شانس شما را برای یافتن شغلی مناسب کم‌تر می‌کند. به جای صرف وقت در شبکه‌های اجتماعی در هنگام رفت و آمد یا استراحت و ناهار، چرا این زمان را صرف تحقیق در مورد شرکت‌های ذی‌ربط یا به روز کردن اسناد کاری خود نمی‌کنید؟ هرجای دیگری غیر از میز کارتان و هر زمان دیگری غیر از ساعات کاری‌تان، مکان و زمان مناسب برای تحقیق است. بنابراین از آن استفاده کنید.

۲. از آینده‌تان باخبر باشید

هرگز در جست‌وجوی شغلی خود عجله نکنید و هرگز برنامه‌هایتان را گم نکنید. ممکن است وقتی با عجله کار کرده و اطلاعات زیادی را جمع‌آوری کنید، احساس مفید بودن و پیشرفت کنید؛ اما داشتن مقدار کم و باکیفیتی از موارد در نظر گرفته شده، شانس شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. بنابراین قبل از اینکه جست‌وجوی گسترده خود را شروع کنید، کمی وقت را برای تعیین جهت جاه‌طلبی‌ها و مهارت‌هایتان اختصاص دهید. برای شروع می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید؛

* نقاط قوت شما چیست؟

* با این نقاط قوت از پس چه وظیفه یا شغلی برمی‌آیید؟

* وضعیت کدام صنایع و مشاغل رو به بهبودی است و کدام مشاغل بازار کار خوبی ندارند؟

* دوست دارید در چند سال آینده کجا باشید؟

همچنین بررسی هر یک از دوستان یا آشنایانتان در مورد این موارد بسیار مفید است، زیرا ما همیشه عادل‌ترین داوران خودمان نیستیم. خانواده یا دوستان خارج از محل کار احتمالاً بهترین افرادی هستند که می‌توانید نظرشان را بپرسید. قطعاً نمی‌خواهید ریسک کنید و کارفرمایتان از برنامه شغلی آینده‌تان باخبر شود.

۳. به اطلاعات اصلی خود دسترسی سریع داشته باشید

با داشتن دسترسی آسان به تمام اطلاعات شخصی‌تان در تمام دستگاه‌های خود می‌توانید وقت زیادی را صرفه‌جویی کنید. با اطمینان از اینکه رزومه‌ها و CV شما در دسترس هستند، می‌توانید به جای اینکه مجبور شوید «به کس دیگری مراجعه کنید»، آنها را با ایمیل یا ابزارهای ارتباطی دیگر در اختیار افراد مورد نظر قرار دهید.

همچنین می‌توانید با ایجاد چند CV متنوع وقت خود را صرفه‌جویی کنید.

۴. شبکه ارتباطی‌تان را توسعه دهید

داشتن شبکه ارتباطی بزرگ و مؤثر از مخاطبان به‌ویژه در لینکدین (LinkedIn) به این معنی است که شغل جدید، خودش دنبال شما می‌آید! شبکه ارتباطی‌تان را با مخاطبان مربوطه و به اشتراک گذاری بینش‌ها و همچنین شرکت در رویدادهای شغل مورد علاقه خود رشد دهید.

قطعاً نمی‌خواهید که کارفرمایتان از اهداف شما برای ترک کارتان آگاهی داشته باشد، بنابراین به طور طبیعی و معمولی با او برخورد کنید. یک راه عالی برای انجام بی‌سر و صدای این کار این است که از یکی از مخاطبانتان بخواهید که شما را به شرکت‌های دیگر معرفی کند.

* قسمت دوم: پس از شروع جست‌وجوی شغلی

۱. روزتان را برنامه‌ریزی کنید

چه زمانی در روز بازدهی بیشتری دارید؟ افراد به‌طور متوسط در طی دو ساعت اول بعد از بیدارشدن از خواب، بازدهی بیشتری دارند. بنابراین شاید اگر یک ساعت زودتر از معمول از خواب بیدار شوید، بتوانید درباره یافتن شغل جدید، تحقیقات بیشتری را انجام دهید. با این همه، زمان رفت‌وآمد شما به محل کار، استراحت، ناهار و حتی زمان پخت‌وپز می‌تواند فرصتی مناسب برای این امر باشد.

۲. تنها به دنبال ایده‌آل‌ها باشید

اینترنت دوست شما در طی این فرایند است. اینترنت در شیوه جست‌وجوی کار، انقلابی عظیم به وجود آورده است و روش‌ها را آسان‌تر کرده است.

با استفاده از موقعیت‌هایی که به مهارت‌های شما مربوط باشد و به آنها علاقه واقعی دارید، در وقت خودتان و استخدام‌کننده‌تان صرفه‌جویی کنید. استخدام‌کنندگان، برنامه‌های شغلی برای زندگی را بررسی می‌کنند و در صورتی که تلاش زیادی برای این کار نکرده باشید، متوجه می‌شوند. به یاد داشته باشید که دادن چند درخواست مؤثر به چند شرکت، زودتر از ارسال تعداد زیادی درخواست به چندین شرکت مختلف، شما را به شغل دلخواه‌تان می‌رساند.

۳. سوابقتان را نگه دارید

تمام مشاغلی را که برای شما جذاب هستند، جمع کنید و سپس آنها را دوباره بر اساس علاقمندی‌تان اولویت‌بندی کنید. از تمام موقعیت‌هایی که برای آنها درخواست کرده‌اید، نحوه درخواستتان و نوع پاسخ‌هایی که دریافت کرده‌اید، مدرکی داشته باشید. این کار هم برای نظارت بر وضعیت درخواست‌ها و هم برای اصلاح استراتژی‌تان درمورد روش‌های مختلف مفید است.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *