آداب معاشرت در محیط کاری

آداب معاشرت در محیط کار از اهمیت زیادی برخورداره چرا که باعث میشود افراد موفق تر بشوند و بتوانند به صورت حرفه ای عمل کنند.آ داب معاشرت صحیح باعث رشد شخصیت میشود و افزایش لذت کار کردن در محیط کاری را در پی دارد لذا برای اینکه بتوانید در یک محیط کار کنید و به نتیجه برسید لازم است که یک سری آداب اخلاقی را رعایت کنید که هم خودتون و هم اطرافیانتون ازکارکردن لذت برند و  باعث آزار یکدیگر نباشید، این عمل میتواند از شما فردی متشخص ، مودب ، قابل اعتماد و تاثیر گذار بسازد.

یکی  از اصولی که در آداب معاشرت محیط کاری قابل توجه است معرفی اشخاص به یکدیگر میباشد به طوری که زمانی  قرار است بین چند نفر روابط کاری ایجاد کنید حتی اگر این افراد از قبل همدیگر را بشناسند در خاطر داشته باشید که حتما باید آنها را به یکدیگر کامل معرفی نمایید چون از لحاظ روانشناختی متوجه میشوند صرف نظر از مقام برای آنها ارزش قائل هستید و این احساسات خوبی را دز آنها ایجاد میکند.

از دیگر اصول آداب معاشرت در محیط کاری دست دادن به دیگران است این کار میتواند میزان ادب و اعتماد به نفس شما را به شخص مقابل برساند و احساسات خوبی را به او منتقل کند اما اگر شخص مقابل شما رتبه بالاتری از شما دارد در ای حالت باید منتظر باشید که او پیش قدم شود.

استفاده از واژه های مودبانه و کلماتی که تشکر و قدر دانی شما را به شخص مقابل میرساند و کلماتی که برای درخواست چیزی بیان میکنید میتواند نشانه شخصیت و فرهنگ بالای شما باشد این کار باعث تاثیر شما در محل کار به چند برابر میشود.

بسیاری از اشخاص طاقت ندارند که شخص مقابل صحبتش را تمام کند و خیلی زود میخواهند که نظرشان را بیان کنند این کار نه تنها در محل کار بلکه در هیچ جای دیگر درست نیست در نتیجه آن شما فردی بی ادب شناحته میشوید که گاهی هم باعث ایجاد سوتفاهم در روابط شما میشود پس انتظار تا پایان صحبت دیگران امری واجب در محیط کاری تلقی میشود.

امروزه استفاده از کلماتی که غیر رسمی و خودمانی تر  رایج شده اما در محل کار باید سبک صحبت را با هوشمندی انتخاب نمود تا بی ادبی تلقی نشود و آزاردهنده نباشد همچنین از پرخاش به یکدیگر و ایجاد تنش دوری نمایید زیرا باعث منفور شدن شخصیت شما در نظر دیگران میشود ، در موقعیت های رسمی حتما از جملات رسمی استفاده کنید پس کنترل سبک صحبت کردن در محیط کاری از اهمیت بالا برخوردار میباشد.

ایجاد وقفه در کار دیگران، غیرمحترمانه است. شما حق ندارید بدون در زدن و تنها به‌دلیل باز بودن در، وارد اتاق دیگران بشوید! اگر احساس می‌کنید کاری که با طرف مقابل دارید بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، باید از قبل برای صحبت کردن با او وقت بگیرید پس به هیچ عنوان بدون اطلاع قبلی وارد اتاق دیگران نشوید.

در زمینه ارتباطات نوشتاری دقت زیادی به خرج دهید قبل از فرستادن هرگونه پیام متنی، آن را بازبینی کنید تا مطمئن شوید غلط املایی ندارد. با وجود امکاناتی که نرم‌افزارهای تصحیح نگارش و املا در اختیارمان می‌گذارند، وجود غلط املایی بسیار ناخوشایند است.علاوه بر بررسی املای کلمات، سعی کنید لحن و محتوا را نیز به‌خوبی بررسی و ویرایش کنید.

ارتباط چشمی خود را با مخاطب حفظ کنید و تمام تلاش‌تان را برای گوش دادن به حرف دیگران به‌کار بگیرید. حواس و حافظه کوتاه مدت ما سریعا دچار فراموشی می‌شود و اغلب نمی‌توانیم تا تمام شدن صحبت دیگران صبور باشیم. دوست داریم سریع‌تر حرف طرف مقابل تمام شود و وارد بحث بعدی بشویم.سعی کنید از عجله و کم‌تحملی بپرهیزید. در خلال صحبت‌های دیگران، از آنها سؤال بپرسید و نشان بدهید که به حرف‌هایشان علاقه دارید.

 

رفتار غیرحرفه‌ای می‌تواند تهدیدی برای شغل شما باشد. بسیار مهم است که با آداب معاشرت در محیط کار آشنا باشید تا بتوانید حرفه‌ای رفتار کنید و در محل کار موفق باشید. البته با گذر زمان، هنجارهای مربوط به رفتارهای فردی و حرفه‌ای تغییر می‌کنند، اما اساس آداب معاشرت در محیط کار همچنان ثابت است. فراموش نکنید بیشترِ کسب‌وکارها ارتباط مستقیمی با مردم دارند و رفتارها و شیوه‌ی برخورد افراد در هر کسب‌وکار، می‌تواند باعث رشد و تفاوت آنها با سایرین شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *