بالاترین و پایین ترین نرخ بیکاری در بین ۳۱ استان کشور

استان های مرکزی, تهران و آذربایجان شرقی به ترتیب کمترین نرخ بیکاری و استان های آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری و یزد بیشترین نرخ بیکاری را دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آخرین نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان 99 حاکی از این است که نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 9.7 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( زمستان ١٣٩٨) ، ٩ درصد کاهش یافته است.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان١٣٩٨) ١,٥درصد کاهش یافته است.

در زمستان 99 ، به میزان 40.9 درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان١٣٩٨) ١.٥درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل 23میلیون و 135هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 300هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان 99، بخش خدمات با 50.4 درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با 33.8 درصد و کشاورزی با 15.8 درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که 23.6 درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٨) 2.1 درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری استان ها نیز حاکی از این است کمترین نرخ بیکاری به ترتیب برای استان های مرکزی 6.8 درصد, تهران 7درصد و آذربایجان شرقی 7 درصد است. همچنین نرخ بیشترین بیکاری از آن استان های آذربایجان غربی 14.7 درصد و چهارمحال و بختیاری 13.4 درصد و یزد حدود 13.5 درصد است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *