حفظ بهره‌وری در شرایط دورکاری

با توسعه شبکه‌های ارتباطی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت، دورکاری به عنوان یک گزینه بهینه و منعطف مورد توجه بسیاری از کارفرمایان و کارمندان قرار گرفت. در دهه گذشته این روند شتاب بیشتری پیدا کرد به طوری‌که بسیاری از شرکت‌ها به این طریق از خدمات کارمندانی در کشور یا حتی قاره‌ای دیگر بهره‌مند شدند. با شیوع عالم‌گیر ویروس کرونا، این روند به شدت تقویت شد. حالا دیگر دورکاری نه یک اقدام برای افزایش بهره‌وری، که یک الزام برای حفظ سلامتی کارمندان و خانواده‌هایشان، به‌ویژه در بعضی مشاغل خاص تلقی می‌شود . خوب است بدانید که بسیاری از مشاغل پرتقاضا در آزمون استخدام بخش خصوصی نیز ظرفیت دورکاری دارند و هم‌اکنون هم تعداد قابل توجهی از کارفرمایان به توانایی دورکاری در فرآیند مصاحبه استخدامی توجه ویژه‌ای دارند. نکات پیش رو می‌تواند برای غلبه بر مشکلات و افزایش بهره‌وری کارجویان و کارمندان در هنگام دورکاری مفید واقع شود.

برای افزایش بازدهی امور در شرایط دورکاری میتوان از نکات زیر استفاده نمود:

  • یک میز دیگر در کنار میز اصلی خود قرار دهید

چیدمان اتاق‌های خانه مثل محل کار برای کارهای طولانی مدت طراحی نشده است. احتمالا شما هم در اتاق خودتان از یک میز تحریر با سایز کوچک یا متوسط در کنار یک قفسه کتابخانه استفاده می‌کنید. این برای ساعاتی مطالعه در روز یا وب‌گردی‌های کوتاه‌مدت کافی است اما برای انجام وظایف کاری به خصوص اگر نیاز به بررسی گاه‌و‌بی‌گاه مدارک و منابع مختلف دارید،شاید خیلی گزینه‌ خوبی نباشد. هیچ کس دوست ندارد روی یک میز شلوغ با انبوهی از کتاب‌ و مدارک مختلف کار کند. پیشنهاد می‌کنیم با یک تغییر کوچک مشکل را حل کنید.

  • برای روز کاری خود مقاطع مشخصی را برای استراحت در نظر بگیرید

45 درصد از کارمندان دورکار کمتر از یک ساعت را صرف استراحت و صرف غذا می‌کنند. این در حالی است که ۲۵ درصد آن‌ها هنگام غذا خوردن به کار خود ادامه می‌دهند. به علاوه 58 درصد از دورکاران 1 تا 2 استراحت کوتاه، 29 درصد 3 تا 5 و 10 درصد بدون زمان استراحت روز کاری خود را به پایان می‌برند! فراموش نکنید که نداشتن استراحت کافی به شدت کارایی شما را کاهش می‌دهد.

  • مزایای کوتاه‌مدت و بلندمدت کاری را که در دست دارید به خود یادآوری کنید

کاهش اشتیاق و انگیزه از آفت‌های دورکاری است! شما هم احتمالا در روزهای طولانی خانه نشینی با کاهش سطح انرژی و احساسات منفی رو‌به‌رو شده‌اید. حالا که از همکاران پر جنب‌و‌جوش و رئیس انرژی بخش‌تان دور هستید، دست به کار شوید و روی ذهن و احساس خودتان کار کنید. مزایای کاری را که می‌کنید و ارزش‌های بنیادی وظایفتان را دائما به خود یادآوری کنید. بعضی از این مزایا کوتاه مدت هستند مثل حل مشکل یک فرد دیگر یا دریافت حقوق و دستمزد و برخی دیگر بلند مدت مثل پیشرفت و آینده شغلی و …

  • یک تقویم کاری برای خود ایجاد کنید

دورکارها معمولا از بی‌نظمی و بی‌برنامگی شکایت دارند. این مشکلی است که به دلیل عادت به داشتن یک هماهنگ کننده در تیم‌ها ایجاد می‌شود. اگر شرکت شما یک شخص هماهنگ کننده تیم‌های دورکار را در اختیار ندارد، خودتان ابتکار عمل را با استفاده از تقویم‌های آنلاین قابل اشتراک با دیگر اعضای تیم در دست بگیرید. پیشنهاد ما تقویم گوگل است که علاوه بر سهولت استفاده، تقریبا همه به آن دسترسی دارند. جلسات کاری برخط را ثبت کنید و ساعت‌هایی را که در دسترس نیستید به گروه کاری خود اعلام کنید.

  • همیشه مراقب حفظ تعادل میان کار و زندگی باشید

کارمندان دورکار به مراتب بیش از سایرین در خطر از دست دادن تعادل میان کار و زندگی هستند. در شرایط عادی زمانی که پایمان را از محل کار بیرون می‌گذاریم در بیشتر مواقع فعالیت‌های کاری را هم متوقف می‌کنیم. اما این امکان وقتی که دورکاری می‌کنیم میسر نیست. بنابراین ضروری است زمان‌های مشخصی را به فعالیت‌های کاری اختصاص دهیم. این زمان را به تیم و مدیر خود اعلام کنید و در پایان روزکاری با تیم کاری خود رسما خداحافظی کنید.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی آزمون استخدام بخش خصوصی کشور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *