تفاوت کارآفرینی و ایجاد اشتغال چیست؟

امروزه در ایران، مسئله کار و اشتغال جوانان برای خانواده‌ها و دولت به یکی از اساسی‌ترین مسائل تبدیل شده است‌. مسئله اشتغال یکی از دغدغه‌های اصلی هر جوانی است به طوری که زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.کشورهایی که در زمینه‌های اقتصادی و تجاری موفق عمل کرده‌اند عامل پیشرفت و موفقیت خود را در زمینه‌هایی همچون انجام تحقیق و پژوهش، حمایت از کارآفرین ، توسعه فرهنگ کارآفرینی و آموزش‌های مورد نیاز به کارآفرین می‌دانند.

کارآفرینی چیست؟

در میان اکثر مردم رایج شده است که دولت‌ها موظف هستند زیر ساخت‌ها را توسعه دهند و بستر اقتصاد و کسب و کار را بسازند ولی در واقع این وظیفه بخش خصوصی است. جالب است بدانید که موضوع کارآفرینی در این دوره رواج بسیاری یافته است به طوری که مردم کارآفرینی را با اشتغال زایی اشتباه می‌گیرند. واژه کارآفرینی طی قرن‌ها پیش به زبان فرانسوی رایج گشت. کلمه فرانسوی کارآفرینی یعنی Enterprendre به معنای متعهد شدن است که در سال ۱۸۴۸ به کارآفرینی در زبان انگلیسی ترجمه شد. فرآیند توسعه کسب و کار به نحوی است که ایده‌ای جدید از صفر وارد مرحله عمل می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که به مرحله اجرا برسد. این فرآیند همواره با قبول ریسک‌هایی همراه است که در نهایت منجر به تولید و معرفی یک محصول یا خدمتی جدید به جامعه می‌شود. شاید تعریف این واژه ساده باشد ولی پیاده سازی فرآیند کارآفرینی ممکن است مشکل باشد.کارآفرین به کسی گفته می‌شود که با در اختیار داشتن مهارت‌ها در جهت به نتیجه رساندن و عملی کردن ایده‌ها و خدمات تلاش کند و هر ریسکی را در این مسیر بپذیرد.

اشتغال‌زایی چیست؟

واژه اشتغال زایی ناخودآگاه این تصور را در ذهن تداعی می‌کند که برای پاسخ به نیاز‌های بازار، یک شغل ایجاد شود.همان طور که می‌دانید کلمه اشتغال‌زایی در گفتمان‌های سیاسی کاربرد زیادی دارد. به عنوان مثال یک کاندید ریاست جمهوری ممکن است علاوه بر شرایط مالیاتی در مورد برنامه‌های جدید در زمینه ایجاد شغل نیز سخنرانی کند.در عمل از این واژه زمانی استفاده می‌شود که یک صنعت خاص کارگران و کارمندان بیش تری را در صورت نیاز به کار گیرد و نیاز بازار را برای خدمات و محصولات رفع نماید.

اشتغال‌زایی با سرمایه گذاری دولت

دولت با سرمایه گذاری بر روی پروژه‌هایی که می‌توانند باعث شکل گیری خدمات جدید گردند، اشتغال زایی می‌کند.دولت این کار را با بستن قرارداد‌هایی با بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه‌های مهندسی، حقوقی، زیر ساختی و … انجام می‌دهد. علاوه بر این دولت می‌تواند برنامه‌های در حال اجرای بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهد و سریع‌تر به نتیجه رسیدن آن‌ها را ساده کند.این روش از منبع بی نهایت پول دولت برخوردار است که به همین دلیل یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها و سریع‌ترین روند در اشتغال زایی است.

اشتغال‌زایی تحت تاثیر قانون

کاندیدی را در نظر بگیرید که سیاست‌های مالی جدیدی در نظر گرفته است. حال اگر این فرد انتخاب شود و سیاست‌هایش را عملی سازد، تفاوت‌های واضحی در اقتصاد و صنعت ایجاد می‌شود.این امر می‌تواند تنها با یک تغییر کوچک در مسئله اشتغال‌زایی تاثیر بگذارد. این تغییرات باید در حد متعادل و میانه انجام گیرد؛ چرا که تغییرات زیاد در سیاست‌های مالی ضربه بزرگ اقتصادی دارد و تغییرات کوچک نیز به همین صورت است.بنابراین میانه روی در ایجاد تغییرات بهترین گزینه و در عین حال سخت‌ترین کار است.

تفاوت‌های کارآفرینی و اشتغال زایی

با توجه به مطالبی که تا اینجا به آن‌ها پرداختیم در ادامه می‌خواهیم به طور کلی تفاوت‌های اصلی کارآفرینی و اشتغال‌زایی را بیان کنیم.

 1. اولین تفاوت کارآفرینی و اشتغال زایی در این است که کارآفرینی در واقع یک شغل جدید می‌سازد، در حالی که اشتغال زایی برای شغل‌های ایجاد شده با توجه به تقاضای بازار، اقدام به جذب نیرو می‌کند.
  به عبارتی بهتر در کارآفرینی درآمد از طریق تغییر عناصر اصلی کسب و کار شکل می‌گیرد ولی در اشتغال زایی کسب و کار فعلی توسعه می‌یابد بدون این که عناصر اصلی کسب و کار تغییر کند.
 2. یکی دیگر از تفاوت‌های شاخص را می‌توان در مربوط بودن کارآفرینی به بخش خصوصی دانست، در صورتی که اشتغال زایی وظیفه دولت است.
  به عبارتی دیگر دولت موظف به حمایت فعالیت و فرآیندهایی است که در نهایت منجر به تسریع اشتغال زایی می‌شود.
  دولت به جای این که مستقیم وارد اشتغال زایی و یا بزرگ کردن دولت شود، می‌تواند گام‌های موثری در اقداماتی نظیر گسترش فرهنگ کارآفرینی، تشویق کارآفرینان، افزایش ارزش کارآفرینی و کارآفرینان در جامعه و حمایت از فعالیت‌های آنان بردارد.
 3. کارآفرینی در هر عرصه و مرحله‌ای یک خدمت متفاوت و یا یک کالای جدید را ارائه می‌دهد در حالی که اشتغال زایی به ندرت به نوآوری منجر می‌شود.
  یعنی فقط در یک مورد اشتغال‌زایی به ایده و نوآوری جدید می‌رسد که یکی از سخت‌ترین شیوه‌ها است و کم‌تر به کار می‌رود.
  ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی افراد فکر می‌کنند فقط با داشتن یک ایده می‌توانند یک کارآفرین موفق باشند در حالی که باید بدانید این موضوع فقط یک مرحله از فرآیند کامل کارآفرینی است.
 4. هدف اصلی کارآفرینان ایجاد اشتغال نیست ولی از آن جایی که هیچ کاری بدون نیروی انسانی فعالیت نمی کند، می‌توان گفت یکی از دستاوردهای کارآفرینان ایجاد اشتغال است.
 5. کارآفرینی یک منبع ثروت تولید می‌کند و برای این کار از افراد مناسب استفاده می‌شود. در صورتی که اشتغال زایی از منابع ثروت موجود بهره می‌گیرد و آن‌ها را توزیع می‌کند و همیشه با بهروه وری همراه نیست.
 6. اشتغال زایی معمولا منافع سرشاری برای فرد ندارد و فقط مربوط به جامعه می‌شود؛ ولی منافع کارآفرینی متوجه شخص کارآفرین و جامعه می‌شود.

در انتها باید بدانید که اشتغال‌زایی و کارآفرینی هر دو با هم در ارتباط هستند ولی منطبق بر هم نیستند به طوری که کارآفرینی می‌تواند به اشتغال زایی منجر شود و به عنوان یکی از نتایج کارآفرینی باشد.

 

منبع : سایت تفاهم آنلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *